Summary:
00:00:10 Bohater urodził się w 1936 r. we wsi Zbytki, która w tamtym czasie leżała w gminie Wawer, powiecie otwockim, województwie warszawskim. Pochodzenie rodziny boh. Bliscy boh. w czasie okupacji chodzili pieszo do Krasnegostawu, aby zdobyć choć odrobinę jedzenia.
00:02:00 Przed wojną rodzina boh., podobnie jak wszyscy w okolicy, hodowała krowy, na okolicznych pastwiskach pasły się ich setki. Hodowano też konie. Gdy przyszła wojna, Niemcy wszystko zabrali. Boh. miał 3 lata, gdy wybuchła wojna. Pierwsze obrazy z dzieciństwa, przepustka ojca z robót przymusowych.
00:04:00 Gdy wybuchła wojna, wszystkich mężczyzn z okolicy zabrano i przegnano za Warszawę w kierunku północnym. Ojciec trafił do bauera, który miał ziemię w okolicy Kaliningradu, nazywał się Eś. Prace wykonywane przez ojca. Oprócz ojca w niewoli pracowali też inni, był tam Francuz i Niemka, służąca. Niemka kazała ojcu napoić spoconego konia zimną wodą i koń zdechł. Służąca oskarżyła ojca o śmierć konia, za co groziła mu również śmierć. Za ojcem wstawiła się żona bauera, z którą się lubili, i uratowała go. [+]
00:08:00 Któregoś dnia u bauera zapukał w okno nieżyjący dziadek trzykrotnie wołając ojca po imieniu. Ojciec zrozumiał, że coś się stało z dziadkiem i wystąpił o przepustkę. Boh. pamięta, jak ojciec wrócił wówczas do domu i stał się wielką pomocą dla rodziny. Do bauera już nie wrócił, musiał się ukrywać. Ojca szukano, nachodzono rodzinę. Wizyta sołtysa z funkcjonariuszami i przeszukiwanie domu. Ukrycie się ojca w piwnicznej spiżarni, w której niemiecki pies wywęszył mięso, a ojciec pozostał niezauważony.
00:12:50 Szkoła w okresie okupacji - boh. poszedł do klasy pierwszej w 1943 r. Nauczycielem był p. Wacław Wojtyszko, uwielbiany przez społeczność i uczniów. Postać nauczyciela i nauczanie przez niego polskości z narażeniem życia. Opis budynku i okolicy szkoły.
00:16:00 Kontuzja boh. podczas zabawy i karny klaps od nauczyciela. Żona nauczyciela, także nauczycielka. Wojtyszko był doskonałym przyrodnikiem, opowiadał o przyrodzie w sposób pobudzający wyobraźnię. Był prawdopodobnie związany z AK.
00:20:15 Sierpień 1944 r. – było ciepło, boh. z ojcem przygotowali się na podwórku do wykonywania wyrobów z wikliny. Kosałka - teczka z uchwytami. Zobaczyli dużo niemieckich samochodów ciężarowych z żołnierzami. Na asfaltowanym Wale Miedzeszyńskim wozy wojskowe – wszystko jechało na Warszawę.
00:24:00 Rodzinę boh. przeniesiono niebawem do gospodarstwa państwa Piaseckich mieszkających kilkaset metrów dalej. Na ich posesji mieszkali również Niemcy, jeden z Niemców rzucił cukierka bawiącemu się boh.
00:27:00 Po jakimś czasie rodzina boh. została ponownie przesiedlona. Zanim to nastąpiło, ojciec zabrał boh. za stodołę p. Piaseckich i pokazał mu armatę, która stała w wykopanym dole.
00:28:00 Przesiedlenie rodziny boh. do miejscowości Las. Boh. z kolegami obserwował pikowanie samolotów nad Starym Miastem, ogniste wybuchy i "latające miliony papierków". Czasem obok chłopców przechodzili wałem uzbrojeni Niemcy ustawiający tam swoje karabiny i strzelali w kierunku Rosjan.
00:32:00 Ówczesna sytuacja wojskowa na Gocławiu, ruchy armii radzieckiej i niemieckiej. Rodzina boh. miała umysłowo chorą sąsiadkę. Kiedyś zabłąkała się, znaleźli ją Niemcy i przywieźli wozem do domu.
00:34:00 Wycofywanie się wojski niemieckich i przyjście Rosjan. Komentarz ojca boh. o „wyzwolicielach”.
00:35:00 12 września 1944 – uderzenie pocisku z „katiuszy” w dom. Boh. znalazł się na belce, z gruzów wystawały mu tylko nogi. Nic nie widział, to uratowało go przed szaleństwem. Drastyczny widok matki z przestrzeloną pociskiem głową boh. zna z opowiadań. Uderzenie pocisku przeżyli tylko ci, którzy w momencie uderzenia odgrzebywali piwnicę. Wszyscy znajdujący się wyżej zginęli: matka, brat, siostra i jej 3-miesięczny synek. [++]
00:38:00 Po uderzeniu katiuszy boh. słyszał, jak ludzie ratowali rannych. Na skutek wybuchu zawaliła się piwnica, na boh. osunęły się schody. Druga siostra boh., brat i ojciec byli ranni. Boh. stracił przytomność. Gdy się ocknął, był w szopie z innymi ludźmi.
00:40:45 Pod szopę przyszło kilku Niemców i zaczęło poddawać się rzucając broń. Jeden z nich był felczerem, teczkę z lekarstwami rzucił zakrwawionemu boh. Potem wpadł starszy Niemiec z pistoletem i rozkazał Niemcom uciekać. Nie zdążyli, bo zjawili się Rosjanie. Podobno stary Niemiec został przez nich zabity, reszcie kazali zdjąć buty i pognali dalej.
00:43:00 Ocalali członkowie rodziny (ojciec, brat Józio, siostra Stasia) uciekli w stronę rodzinnej wsi Zbytki. Trwał atak wojsk radzieckich, ale Rosjanie z bagnetami nie zatrzymywali ich. W Warszawie-Kątach spotkali polskich artylerzystów, którzy dali im bochenek razowego chleba.
00:45:00 Dotarli do swojej wsi. Dom Prokosińskich dopalał się, dom rodzinny był częściowo naruszony i doszczętnie okradziony. Od września [1944] rodzina boh. zamieszkała w piwnicy domu w Międzylesiu. Postać właścicielki domu.
00:48:45 Pochówek matki i rodzeństwa odbył się po wyzwoleniu Warszawy. Boh. przez dłuższy czas myślał, że matka i rodzeństwo (którzy zginęli w wybuchu) wyjechali. Boh. opiekowała się potem jego siostra. Ostrzał w Międzylesiu i schronienie się z siostrą w piwnicy. Ostrzał okazał się eksplozjami niszczonej przez wycofujących się Niemców amunicji.
00:53:00 Po wyzwoleniu Warszawy boh. z rodziną opuścili piwnicę w Międzylesiu i wrócili do swojego domu.
00:54:00 27 grudnia 1939 – śmierć męża matki chrzestnej boh., jednej z ofiar egzekucji w Wawrze. Pogrzeb matki i rodzeństwa: dalsza rodzina z Kątów zbiła skrzynie, w których umieścili parami ciało matki i brata boh. oraz siostry z jej synkiem. Boh. i ojciec nie byli na pogrzebie, nie dostali o nim informacji.
00:57:10 Definicja bauera: niemiecki rolnik-gospodarz.
00:58:00 Stosunek rodziny boh. i lokalnej ludności do powojennej władzy w Polsce. Nauczyciel boh., pan Kałęcki, był kierownikiem szkoły i gorącym wyznawcą Stalina. Jego syn należał do AK. Kałęcki indoktrynował uczniów stalinowsko, ale jednocześnie zgadzał się na obecność w szkole pana Wojtyszki.
01:01:00 Patriotyzm ojca boh. Nastroje po wyzwoleniu Warszawy i powrocie do domu. Zaminowanie terenu po wojnie i ograniczenia w poruszaniu się. Szkoła boh. w Międzylesiu przy przystanku kolei wąskotorowej. Podczas zajęć dostali informację, że w ubikacji powiesił się człowiek w oficerkach, boh. z klasą poszli go oglądać. System klasowy i szkolny.
01:05:00 Ok. 1950 przy wjeździe na cmentarz eksplozja miny. W tamtym okresie dużo młodzieży chodziło rozminowywać teren, były liczne wypadki śmiertelne „na minach”. Zaminowana posiadłość sąsiada Szulca, który poszedł tam z kolegą i nigdy nie wrócili.
01:08:00 Mąż chrzestnej matki boh. nazywał się Onufry Gawryszewski [zginął w egzekucji wawerskiej].
more...
less